Loading
Background

OBRAZY ZWIERZĘTA - W UJĘCIACH KLASYCZNYCH I MODERNISTYCZNYCH

 

Zwierzęta są obecne w sztuce od zarania dziejów. Pierwsze możemy podziwiać już na ścianach jaskini Lascaux. Musiało minąć jednak trochę czasu nim zwierzęta stały się samodzielnym motywem w malarstwie. Wcześniej obrazy przedstawiające zwierzęta koncentrowały się przede wszystkim na pięknie koni. Dopiero później coraz bardziej popularne stały się portrety ulubionych czworonogów.

Malarstwo nowoczesne czerpie garściami z dotychczasowego dorobku sztuk plastycznych. Stąd aż taka różnorodność prac poruszających tematykę i motyw zwierząt.

Tradycyjne obrazy olejne ustępują miejsca innym, nieco mniej popularnym niegdyś technikom. W obrazach z tej kategorii możemy więc znaleźć akwarele, akryl, gwasz, rysunek, a nawet kolaż.

Nowoczesne ujęcia zwierząt odchodzą od naturalistycznego odwzorowywania zwierzęcia na rzecz form surrealistycznych i abstrakcyjnych. To dodaje tematyce swoistego smaczku i sprawia, że obrazy ze zwierzętami stanowią intrygujące elementy dekoracyjne współczesnych wnętrz mieszkalnych i użytkowych.